Cerkev Žalostne Matere Božje

 

TIP: 

sakralna stavbna dediščina


OBSEG: objekt

 

OPIS: 

Zgodnjerenesančna cerkev na starejši osnovi. Triladijska dvorana prehaja v višji baročni prezboterij. Zvonik z neogotsko kapo. Renesančna kamnita prižnica, zlati oltar (A: Ferfilla). Vzidan rimski nagrobnik, ob cerkvi miljnik Septimija Severa.

 

DATACIJA:

rimska doba, druga četrtina 16. stol., 18. stol., 19. stol.

 

LOKACIJA: 

Cerkev stoji na izpostavljeni lokaciji severovzhodnega dela naselja 

 

PODROČJA:

umetnostna zgodovina, arheologija 

 

 

Kratka zgodovina leskovške cerkve in nekatere značilnosti srednjeveških in novoveških pokopališč

Osrednja cerkev v Leskovcu je od poznega srednjega veka dalje posvečena Žalostni Materi Božji, medtem ko je bila najprej zelo verjetno posvečena Marijinemu vnebovzetju. Prvič se omenja leta 1274, vendar naj bi imela še starejšo predhodnico. Pri tej naj bi bila, po raziskavah Janeza Höflerja, že pred letom 1025 ustanovljena pražupnija. Cerkev naj bi, zaradi vodnate okolice, imenovali Mati božja na jezeru. Janez Vajkard Valvasor poroča, da so tukajšnjo majhno kapelo imenovali Naša ljuba Gospa pri Jezeru, kjer na pokopališču (ali Božji njivi) iz zemlje teče voda. Zapisal je še, da so cerkev Naše ljube Gospe zgradili njej na čast deželni stanovi v zahvalo za zmago nad Turki in dodaja, da so s te cerkve Turka v reki Savi zadeli z dvema streloma iz muškete. Pokopališče je bilo v njegovem času, kot pravi, ograjeno s samimi kamnitimi kvadri, ki so jih iz zemlje izkopali v ruševinah razrušenega mesta Neviodunum, današnjega Drnovega pri Krškem. Današnja cerkev je bila zgrajena s podporo Rajhenburških, verjetno po letu 1535 in dokončana pred letom 1554, vzporedno s sosednjim Šrajbarskim turnom. Martin Duelacher, ki je v Leskovcu župnikoval v času njene izgradnje, je pravil, da je bila pred tem tu le »tesna in majhna kapela«.

Logotip Krajevna skupnost Leskovec

KRAJEVNA SKUPNOST LESKOVEC PRI KRŠKEM

Ulica 11. novembra 24,

8273 Leskovec pri Krškem

Ikona - email Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Ikona - telefon 07 49 05 130

© 2023 KS Leskovec pri Krškem, Vse pravice pridržane. 5ka. Agencija