V petek 2. Junija je potekalo slovesno odkritje doprsnega kipa Rezi Pirc,hkrati pa so tudi obeležili 100. obletnico njenega rojstva (27. marec 1923 Leskovec pri Krškem-22. Oktober 1999).

Po nagovoru predsednika Mestne četrti Leskovec pri Krškem (dali so tudi predlog za umestitev kipa med zaslužne občane) Jožeta Olovca je sledil nagovor predsednika Zveze prijateljev mladine Krško in podpredsednika ZPM Slovenije Uroša Brezovšek. Predstavljen je bil  spomin na ustanovitev ZPM Slovenije in hkrati tudi enota v Krškem –Občinska zveza prijateljev mladine Krško, za kar pa je bila seveda najbolj zaslužna prav Rezi Pirc  in ji je tudi predsedovala 38 let. Poleg učiteljice, je bila organizatorka raznih letovanj  tako za šolske kot predšolske otroke.  Leta 1976 je začela z gradnjo otroškega naselja Bučanje pri Nerezanih, naslednje leto pa so otroci iz občine krško že letovali v njem. Skupaj z njo so ob tem projektu sodelovali še Niko Žibret,  Angelca Druškovič, Brane Janc in Slavko Šribar, njihovo delo pa so nadaljevali mlajši na čelu z Vido Ban. Zbrane je nagovorila tudi podžupanja Mestne občine Krško Brigita Piltaver Imperl, ki je hkrati poudarila, da je Rezi Pirc poleg Josipine Hočevar, druga ženska katere podoba  doprsnega kipa je umeščena v spominskem parku. Višja kustosinja  Nina Sotelšek je še predstavila avtorico doprsnega kipa akademsko kiparko Vlasto Zorko, katera je z izdelavo poudarila njen močan značaj, ki nakazuje njen način življenja. Prireditev so glasbeno obarvali učenke in učenci Osnovne šole Leskovec pri Krškem in podružnične šole Veliki Podlog skupaj z pevskim zborom pod vodstvom Klavdije Mirt in Tamare Vardič, KD Leskovec pri Krškem, prireditev pa je povezovala Mirjana Marinčič.    

 

Anton Hruševar

 

Logotip Krajevna skupnost Leskovec

KRAJEVNA SKUPNOST LESKOVEC PRI KRŠKEM

Ulica 11. novembra 24,

8273 Leskovec pri Krškem

Ikona - email Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Ikona - telefon 07 49 05 130

© 2024 KS Leskovec pri Krškem, Vse pravice pridržane. 5ka. Agencija