Bogat pomladni čas tudi v Kobile natrosi šopek dogodkov, ki za prostor, ki se je skozi čas ukvarjal predvsem s kmetijskimi panogami, zlasti vinogradništvom in sadjarstvom, niso ravno vsakdanji. 27. in 28. maja so ta zatrepni dol, deloma pa tudi Vinogradniško kmetijo Kerin na Straži pri Krškem, »zasedli« slikarji likovnega krožka Lipe Domžale in Centra aktivnosti Trzin, z mentorico Marijo Mojco Vilar.
Pridružil se je še Rafael Andlovic iz Leskovca pri Krškem, član Društva likovnikov Krško Oko, ki likovne kolonije v Kobilah soustvarja od začetka (2006). Etnološki zbirki Kobile, ki sta ji prostor na spomeniško zaščiteni Domačiji Kobile 3 leta 2003 namenila lastnika Alojz-Vladimir in Ljudmila Šribar, so dodali 20 novih slik. 7. likovna kolonija »Ne pozabimo« je motivno zajela predvsem dediščino vinogradništva in sadjarstva in se pridružila letošnjim prazničnim dogodkom Občine Krško in Krajevne skupnosti Leskovec pri Krškem.
Za prijazen začetek je slikarje pozdravil župan Občine Krško Miran Stanko s soprogo Faniko.
Pri Univerzi za tretje življenjsko obdobje – Lipa v dveh krožkih deluje 23 slikarjev, v Kobilah in Straži jih je slikalo 15: Angelca Dovžan, Dorena Garc, Vlasta Janžekovič, Mira Jarc, Dušan Klopčič, Majda Korbar Božič, Brigitta Leskovar, Nuša Lojen, Marjeta Ložar, Irena Osolnik, Iva Petek, Veronika Strašek, Dragica Šetina, Ana Volgemut, Tatjana Žmavc. Centru aktivnosti Trzin prostor slikarskega druženja odstopa Dom starejših občanov v Trzinu, v zelenilo narave Krškega gričevja pa sta se podali Antonija Tonka Pacek in Cvetka Lippai.
Pozno popoldne so na stojala v vrtu domačije postavili ta dan nastale slike, se okrepčali ob polnem kotlu, ki ga je »zamešal« Andrej Štoviček, delo in druženje pa nadaljevali medgeneracijsko tudi s svojim glasbenim ustvarjanjem. S pravo lirično podobo glasu in kitarsko izvedbo je vse prisotne navdušila slikarka Mira Jarc, iz Posavja pa mladi harmonikarki, sestri Eva in Lea Lisec iz Lukovca, učenki Tonija Sotoška, in z Dolenjske znana pevovodja Jožica Čelesnik, upokojena učiteljica iz Škocjana, s svojo harmoniko. Doroteje Jazbec je spretno vpletla še predstavitev ocenjevalne komisije: likovnika in pesnika Rudija Stoparja ter dveh ljubiteljskih likovnic, Željke Vidmar in Jožice Čelesnik, ki je izbrala »delo kolonije 2017«. Umetnika Rudi Stopar in Marija Mojca Vilar sta spregovorila še o »tem kruhu« v slovenski družbi in svojih pogledih na likovno sceno danes pa tudi o koloniji in trudu slikarjev.
Slikarji, ki so si v nedeljo ogledali Hišo frankinje Kerin in Mestni muzej Krško, so popoldne ob 16. uri svoja dela postavili na ogled obiskovalcem. Predstavil jih je Rudi Stopar, prav tako izbor komisije, ki je imela težko delo, saj so bile slike kvalitetno zelo izenačene. Za »delo kolonije« je razglasil sliko Dragice Šetina »Hiša spominov«, posebno pohvalo pa namenil še trem slikarkam: Veroniki Strašek, Ivi Petek in Tatjani Žmavc ter čestital mentorici Vilarjevi za znanje, ki ga domžalski in trzinski ljubiteljski slikarji pod njenim vodstvom dosegajo.
Odprtje razstave je moderirala Doroteja Jazbec, pevca Tamburaške skupine Klasje Marija Jerele in Stevo Marković, tudi sam slikar, pa sta ob spremljavi harmonike Janija Lipičnika izvedla nekaj pesmi Žumberškega pogorja in Dolenjske. Ustvarjalce in obiskovalce, med njimi naravovarstvenika Antona Komata, je pozdravila podžupanja Ana Somrak, za udeležbo na koloniji pa se je Alojz-Vladimir Šribar zahvalil slikarjem z darili, ki so jih prispevala podjetja in posamezniki iz občine Krško. Sponzorji so poskrbeli tudi za pogostitev, slikarjev in obiskovalcev, in vsem se organizatorja kolonije Šribarjeva najlepše zahvaljujeta.
Besedilo: Ljudmila Šribar
Fotografije: Anton Hruševar